/Files/images/markus/1624862296027.jpg

План

заходів з відзначення 100-річчя

від дня народження Тетяни Маркус

№ за/п Назва заходу Дата проведення Відповідальні особи
1. Організувати та провести: - круглий стіл, присвячений життю та діяльності Героя України Тетяни Маркус; - науково-дослідну роботу учнів членів МАН з дослідження життя та діяльності Тетяни Маркус; - покладання квітів до меморіальної дошки на фасаді закладу освіти та пам’ятника Тетяні Маркус у Меморіальному комплексі «Бабин Яр»; - єдиний урок «Подвиг, що залишиться у віках»; - онлайн-конференцію, присвячену життю та діяльності Героя України Тетяни Маркус спільно з Роменською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 4 Роменської міської ради Сумської області. Протягом 2021-2022 навчального року Нікітіна Т.М. Вчитель історії Опришко С.М. Класні керівники Нікітіна Т.М.
2. Підготувати: - випуски інформаційних дайджестів, буклетів «Жінки України у Другій світовій війні»; - колаж учнівських робіт «Подвиг без терміну давності». Протягом 2021-2022 навчального року Потапенко Г.В. Опришко С.М.
3. Організувати та висвітлити на сайті, соціальних сторінках закладу освіти заходи, присвячені відзначенню 100-річчя від дня народження Тетяни Маркус. Протягом 2021-2022 навчального року Опришко С.М.

Подвиг, що залишається у віках

Друга Світова війна є однією з трагічних сторінок в історії людства. Її жертвами стали мільйони українців. Війна це не лише військові стратегії та битви, це передусім людські долі. Люди по різному проявляли себе, хтось ламався під тиском жахливих подій, хтось намагався не помічати всього, що відбувалося навколо, а хтось проявляв героїзм у захисті держави.
Хто ж ці герої? Солдати, учасники руху опору і мирні жителі. Про багатьох із них нам відомо з підручників історії. Але є ще багато історій, які необхідно розповісти.

Спеціалізована школа І - ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови №44 міста Києва має свою героїню, випускницю нашої школи. Це учасниця Руху Опору, Герой України Тетяна Маркус.

Тетяна Йосипівна Маркус народилася 21 вересня 1921 року в м. Ромни Полтавської області (нині Сумська область). Вона була пятою дитиною у родині. В 20-ті роки сім’я переїхала до Києва, де Таня закінчала 9 класів середньої школи №44. З 1938 року вона працювала інспектором з кадрів пасажирської служби на Південно-західній залізниці.

Після початку німецько-рядянської війни у 1941 році Тетяна Маркус брала активну участь у підпільній діяльності. Спочатку вона була зв’язковою підпільного міськкому, займатися агітаційно-пропагандистською діяльністю. Неодноразово була учасницею диверсійних атак проти гітлерівців. Зокрема, дівчина, під час параду окупантів, кинула в колону букет айстрів, в якому була замаскована граната.

Враховуючи єврейське походження, їй було створено легенду, за якою вона - грузинка, дочка князя Маркусидзе, розстріляного більшовиками, і бажає працювати на вермахт. Зовнішність іноді видавала її, але тоді Таня Могла дати ляпаса: «Я дочка грузинського князя!..»

Під цим прізвищем вона влаштувалася до офіцерської їдальні, де продовжила свою диверсійну діяльність, підсипаючи у їжу отруту. Кілька офіцерів отруїлася, але на Таню підозра не впала.

Одного разу, виконуючи чергове завдання підпілля, дівчина застрелила нацистського офіцера. До кителя вбитого поклала записку з такими словами: «Усіх вас, фашистів, чекає така ж доля. Таня Маркусидзе». За іншими даними, останньою жертвою відважної підпільниці був оберштурмбанфюрер Карл Штуккарт, вбитий у своїй квартирі. На столі була записка: «Смерть німецьким окупантам! Маркусидзе».

За час своєї діяльності Таня Маркус знищила кілька десятків німецьких солдат та офіцерів.

Останнім завданням Маркус стало вбивство зрадника і агента гестапо Мироновича. Керівництво підпілля вирішило вивести її із міста. 22 серпня 1942 року вона була схоплена гестапівцями при спробі переправитися через Десну. Тетяну допитували і катували п’ять місяців. Особливо посилилися знущання після того, як нацисти дізналися, що вона єврейка. За свідченням очевидців Тетяну Маркус допитували безперервно, лише часом відливали водою — повертали до свідомості і продовжували катувати. Але вона так нічого і не сказала, нікого не видала.

Її розстріляли 29 січня 1943 році у Бабиному Яру. На той момент дівчині не виповнилося ще й 22 років.

У Радянський час про подвиг київської підпільниці широкій публіці не було відомо. Указом Президента України Віктора Ющенко № 768/2006 від 21 вересня 2006 року за особисту мужність і героїчну самопожертву, незламність духу в боротьбі з фашистськими загарбниками, учасниці антифашистського підпілля у місті Києві у 1941-1943 рр. Тетяна Маркус посмертно нагороджена медалями «Партизану Великої Вітчизняної війни», «За оборону Києва» та присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».

1 грудня 2009 році на території Бабиного Яру було відкрито пам'ятник Тетяні Маркус. 21 вересня 2011 році до її 90-річчя Українське державне підприємство поштового звязку «Укрпошта» ввело в обігу художню поштову марку «Тетяна Маркус. 1921 – 1943. Герой України».

/Files/images/markus/1274.jpg

Відкриття меморіальної дошки Герою України Тетяні Маркус

12 травня 2017 року у спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови №44 міста Києва відбувся урочистий мітинг з нагоди відкриття меморіальної дошки Герою України Тетяні Маркус.

Тетяна Маркус нагороджена посмертно двома медалями «Партизану Великої Вітчизняної війни» та «За оборону Києва». 21 вересня 2006 року в день 85-річчя Тетяни Маркус їй присвоєно посмертно звання «Герой України».

Учні школи, педагоги батьки, представники управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації вшанували память учасниці Руху Опору Тет яни Маркус.

Згадати подвиг зв’язкової підпільниці і члена диверсійно-винищувальної групи Тетяни Маркус прийшли голова ради організації ветеранів України Шмаков Віктор Вікторович, голова Київської міської організації партизанів і підпільників Маянський Максим Федотович, голова Ради партизанів Святошинського району Олещук Євген Петрович.

Право відкрити меморіальну дошку Герою України Тетяні Маркус надано скульптору та автору дошки Моргацькому Александру.

Головний редактор телеканалу ІНТЕР Нікітін Антон Володимирович зазначив актуальність національно-патріотичного виховання серед учнівської молоді на прикладі мужності хороброї дівчини Тані Маркус та подарував школі книги «Люди Перемоги. Зі спогадів учасників Великої Вітчизняної війни».

Присутні схилили голови перед світлою пам’яттю відважної дівчини, згадали всіх полеглих у Другій світовій війні та патріотів, які віддали життя за незалежність України під час антитерористичної операції на сході країни.

Памятник Тетяні Маркус у Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр"

/Files/images/Pamyatnik-Tetyani-Markus-Kiyiv-3.jpg

Пам’ятник Тетяні Маркус був відкритий 1 грудня 2009 року на території Національного історико-меморіальногозаповідника «Бабин Яр»в Шевченківському районі міста Києва. Пам’ятник виконаний з бронзи та стоїть на гранітному постаменті. Автори – скульптор В. Медведєв та архітектор Є. Костін. Ініціатор створення пам’ятника український історик та журналіст Ілля Левітас.

Тетяна Маркус (21 вересня 1921 – 29 січня 1943) – видатна українська підпільниця. У 1941-1943 роках вона брала активну участь у підпільній діяльності, пов’язаній зі знищенням офіцерів та рядових німецької армії. За її сприянням було вбито декілька десятків нацистів, деяких з них вона вбила особисто. Через таку зухвалу діяльність нацисти влаштували на неї справжнє полювання. Згодом радянським підпіллям було прийнято рішення вивести її з Києва, але на превеликий жаль її схопили. Протягом 5 місяців Тетяну Маркус жорстоко катували, вимагаючи видати інформацію про підпілля. Навіть страшно уявити, що пережила ця юна 21-річна дівчина під час катувань. Вона не видала нацистам жодної інформації та 29 січня 1943 була розстріляна.

21 вересня 2006 року Тетяні Маркус, посмертно, було присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка». Звання Герой України – державна нагорода та найвища ступінь відзнаки в України. Орден «Золота Зірка» вручається за здійснення визначного геройського вчинку.

Пам’ятник Тетяні Маркус у Бабиному Яру можна описати так – молода, гарна, тендітна дівчина з гордо піднятою головою та безстрашним поглядом, стоїть стиснувши кулаки. Усе це підкреслює її незламний дух та героїчну постать.



Кiлькiсть переглядiв: 392

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.